úterý 5. července 2011

PODÁVÁNÍ LÉKŮ DĚTEM

Snad každý z nás alespoň jednou za život potřeboval nějaký lék nebo aspoň kapky do nosu . U dospělého to nepředstavuje žádný problém , ale s malým dítětem to až tak snadné být nemusí . Proto je dobré být na to připraven a znát osvědčené finty , které podání léku mrněti usnadní .

Léky se podávají několika způsoby :
* perorálně ,  tedy ústy - např. tabletky , dražé , sirupy ... ;
* parenterálně , tzn . že se na místo účinku dostávají porušenou kůží - injekce , infuze ;
* lokálně , tedy aplikací přímo na pokožku nebo sliznice či do tělesných dutin - masti , gely , čípky .

Všechny léky , které se nacházejí v domácnosti , musí být uložené na místě nedostupném pro děti !
Na podávání léků dětem se nejčastěji používá :
- lžička
- kapátko
-trubička nebo stříkačka
- špička prstu .
Při podávání kapek (ústy ) nepoužívejte kovovou lžičku , protože některé druhy kapek mohou při kontaktu s kovem reagovat .Upřednostněte raději plastovou lžičku nebo skleněné či plastové kapátko .
Některé léky - sirupy ( např. antibiotika )- mají v balení speciální stříkačku na aplikaci . Pokud vám tento způsob podávání léku vyhovuje a balení stříkačku neobsahuje , můžete o ni požádat svého pediatra nebo ji koupit ve zdravotnických potřebách či lékárně .


JAK PODAT TABLETKU
Tabletku můžete před podáním rozdrtit a na lžičce smíchat s trochou mateřského mléka , čaje , jogurtu apod. U některých léků ale existuje omezení v kombinování s určitými potravinami , proto se na to předem zeptejte lékaře nebo si pečlivě prostudujte informace na příbalovém letáku Dítěti vložte lžičku do úst doprostřed směrem ke kořeni jazyka a jemně na ni zatlačte (podobně jako při podávání prvního příkrmu ). Jemný tlak na střed jazyka vyvolá polykací reflex a dítě lék snadno spolkne .
Nejmenším dětem přidržte jednou rukou hlavičku tak , aby nečekaným pohybem lék ze lžičky nevylilo . Některé starší děti odmítají při užívání léků jakkoliv spolupracovat . Pokud je to možné , můžete tabletu rozlomit na více menších částí , které se budou snadněji polykat . Jestliže ani to není účinné , upozorněte na tuto skutečnost lékaře , může zvolit jinou lékovou formu .

INJEKCE
Píchnutí injekce patří vždy do rukou zdravotníků - lékaře nebo zdravotní sestry . Vyjímku tvoří například cukrovkáři , kteří si aplikují injekčně inzulín sami pomoci speciálního inzulinového ,, pera ,, . Rodiče malých diabetiků předem zdravotníci naučí s perem zacházet .

ZAVEDENÍ ČÍPKU
Léky ve formě čípku se zavádí ko konečníku . Výhodou čípků je , že dítě nevnímá nepříjemnou chuť léku , nemůže ho vyplivnout a medikament nezatěžuje jeho trávicí ústrojí.
U malých dětí se čípky používají nejčastěji ke snížení horečky , jako první pomoc při dušnosti při zánětu hrtanu nebo jako prevence febrilních křečí . Po odstanění ochranného obalu zaveďte čípek děťátku do konečníku , jemně mu stlačte k sobě obě půlky zadečku a chvíli je tak podržte . To proto , aby se čípek mohl začít rozpouštět dříve , než se ho dítě pokusí vytlačit .

KAPKY DO NOSU
Při podávání kapek do nosu by malý pacient měl ležet nebo sedět se zakloněnou hlavou , protože tak se kapky dostanou hlouběji . Po jejich aplikaci nechte dítko ještě chvíli ležet a čtěte mu ,aby bylo v klidu . Miminka a batolata můžete držet v náručí v horizontální poloze . Nejmenším dětem byste neměli dávat kapičky na olejové bázi , a to z toho důvodu , aby jim nezatekly do dýchacích cest . Pokud vám je lékař předepíše , můžete je nakapat na vatovou tyčinku a dítěti nos vytřít .

KAPKY DO OČÍ
Nakapat dítěti kapky do oka vyžaduje aspoň částečnou spolupráci vašeho potomka . Nejvhodnější je , když dítě leží a má hlavu v mírném záklonu . Požádejte ho , aby se dívalo na jednu stranu , ukazováčkem opatrně odtáhněte dolní víčko a kápněte kapky k očnímu bělmu . Nechte dítě několikrát mrknout , případně zavřít oči a zakroužit jimi pod zavřenými víčky do všech stran , aby se kapky dostaly do všech částí oka . U menších dětí , kterým to ještě není možné vysvětlit , je vhodná asistence další osoby . Jeden dospělý pak drží dítku hlavičku a druhý povede aplikaci kapek .

KAPKY DO UŠÍ
 Některé kapky do ucha se podle doporučení v příbalovém letáku mají nakapat na úzký proužek gázy a ten vložit do ouška . Obvykle ale cizí předmět dítěti vadí a vytahuje si ho . V takovém případě můžete kápnout kapky do ucha přímo i bez gázového proužku .

KRÉM , MAST NEBO GEL NA POKOŽKU
Jde o nejjednodušší způsob aplikace , postačí vaše čisté prsty . Po aplikaci je však třeba zabezpečit , aby si dítě namazané místo neškrábalo . Ideální je snažit se odvést jeho pozornost k nějaké zajímavé činnosti .


NA CO MYSLET PŘED PRVNÍM PODÁNÍM LÉKU :
- Některé symptomy choroby je možné začít léčit ještě před tím , než se vypravíte k lékaři .U malých dětí ale konzultujte použití jakéhokoliv medikamentu s jeho praktickým lékařem , protože on zná jeho zdravotní stav a okolnosti nejlépe .
- Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a dodržujte uvedené dávkování s ohledem na věk a váhu dítěte . Dávky předepsané lékařem se nemusí s doporučením výrobce shodovat , ale na to vás obvykle lékař upozorní . Jeho názor respektujte .
- Léky uchovávejte v původním balení , nikdy je nepřesunujte do jiné krabičky nebo obalu .
- Po aplikaci odložte léky mimo dosah dítěte .
- Všímejte si exspirace( lhůty použitelnosti ) medikamentu uvedené na obalu a prošlé léky vraťte do lékárny , kde zajistí jejich likvidaci .

Žádné komentáře:

Okomentovat