Blog patnáctiletého chlapce trpícího dětským autismem , středně těžkou mentální retardací , dětskou spastickou obrnou , opožděným vývojem řeči a jinými poruchami mozku... Pokračování tohoto blogu najdete zde http://michaleksevcik.blogspot.cz/
pondělí 31. ledna 2011
VŠE O MÍŠOVI - týdenní vyšetření v dětské nemocnici v Brně
V prosinci 2006 jsem byl na týden v dětské nemocnici v Brně , aby mi přes různá psychologická vyšetřenízjistili , zda jsem nebo nejsem autista . Aby ve školce údajně věděli , jak mají se mnou pracovat . Toto vyšetření se prý dělá údajně jen v Brně a nebo v Praze v Motole ! Šlo jen o jedno jediné razítko , o nic víc ! V pondělí - týden před Vánocemi jsme s mámou , tátou a babičkou přijeli do nemocnice , a po příjmu jsem zůstal s mámou . V pondělí se mnou nikdo nic nedělal , ale hned v úterý to byl kolotoč . Jeden doktor za druhým . Tenkrát jsem ležel v postýlce obklopen spoustou hraček , na pokoji byly 4 postýlky , ale maminky musely chodit spát na ubytovnu hned naproti přes cestu nemocnice . Vždy jak jsem večer usnul , tak máma odešla a brzo ráno kolem sedmé hodiny už byla u mě . V noci ze čtvrtka na pátek mi chtěli udělat vyšetření videorezonancí , jenomže mě probudili a já se hrozně bál bílých pláštˇů , a navíc se mnou nebyla má maminka ! Proto ve tři hodiny ráno ji zalarmovali na ubytovnu , aby okamžitě přišla za mnou . Prý mě bylo slyšet plakat až v přízemí . Jen přišla maminka , tak ihned se pro ni našlo lehátko na spaní a mohla se mnou zůstat na pokoji až do rána . Ještě v pátek na poledne jsem byl vyšetřen u psycholožky , no a asi kolem druhé odpoledne jeli domů .Nejprve k babičce a dědovi do Blanska , a pozdě odpoledne v příšerné mlze k nám domů do Těšína . Než jsem si opět zvykl na to , že jsem doma , trvalo to více než týden . Jenže od té doby, co jsme se vrátili z nemocnice , tak vyžaduji , aby se mnou někdo večer chodil spinkat , dokud neusnu . A jak se v noci probudím ,a nikde nikdo , tak si pro někoho z rodičů zajdu . V noci chci mít nablízku někoho , koho mám rád . Od neděle do pátku se mnou v pokojíčku spí máma a o víkendu táta .
VŠE O MÍŠOVI - dětský stacionář Lydie v Českém Těšíně
Po dlouhém zvažování pro a proti , dali rodiče na radu , a šli se pozeptat do dětského stacionáře Lydie , zda bych mohl navštěvovat jejich zařízení . Po konzultaci rodičů s vedoucí stacionáře , s paní učitelkou a s paní psycholožkou jsem byl přijat .Začal jsem chodit do školky od 9. 10. 2006 do oddělení Berušek , po třech letech jsem přešel do Sluníček . Nejvíce jsem si zamiloval paní Boženku Kosturovou ( na fotce se mnou u kuliček ) a mou báječnou paní učitelku Lucku Sanakovou . Bohužel po nějaké době paní Boženka odešla do důchodu , a tak jsem se velice upnul na Lucku . Když ale Lucka v únoru 2009 odešla na mateřskou dovolenou , tak mi moc scházela , a moc jsem to oplakal ! Byla to pro mě moc velká změna ! Místo Lucky nastoupila nová , mladá paní učitelka Zdenička .
VŠE O MÍŠOVI - jak Míša slyší ?
Po příjezdu z FN Ostravy , kde jsme byli s Míšou v prosinci 2005 , jsme zjistili , že Míša s námi přestává komunikovat . Už nebylo slyšet jeho GAGA , KAKA , HAM , HAJÍ , BABA , DĚDI , MAMA !Jakoby naráz sek . Míša přestal mluvit . Pomalu dva měsíce trvalo , než si začal opět brblat . Museli jsme s Míšou jet na vyšetření do FN Ostravy na ušní ,kde doktoři zjistili , že Míša sice slyší , ale zvuky nad 80 dcb , mu dělají zle ! Míša vždy když slyšel něco nahlas , nebo se jen zvýšil hlas , tak si chytal ouška ( a chytá si je dodnes ) . Museli jsme každého upozornˇovat , atˇ před Michálkem tolik nemluví nahlas . Bylo zajímavé , že Míša třeba slyšel auto , které kolem nás projelo až za pár vteřin . Když projelo auto už lepší značky , nedělo se nic .Ale jakmile projela třeba škoda 120L , Míša si držel ouška do té doby , dokud auto neodjelo .
Míša nikdy neměl rád vyzvánění telefonu a nebo mobilu . Pokaždé se hrozně rozplakal a nebylo ho schopno utišit . Proto přes den byl u nás telefon vyvěšen a volalo se až Míša už spinkal . Jakmile Míša uviděl někoho mluvit do mobilu , tak utíkal pryč a při tom si držel zakrytá ouška . Ještě dnes mu vadí některé zvuky jako : puštěná sekačka na trávu , cirkulárka , motorová pila , kuchynˇský robot , vrtačka , bruska , sbíječka , vysavač...
Když je Míša doma a tyto zvuky ho otravují , tak se je snaží přehlušit puštěným počítačem , nebo rádiem .
Míša nikdy neměl rád vyzvánění telefonu a nebo mobilu . Pokaždé se hrozně rozplakal a nebylo ho schopno utišit . Proto přes den byl u nás telefon vyvěšen a volalo se až Míša už spinkal . Jakmile Míša uviděl někoho mluvit do mobilu , tak utíkal pryč a při tom si držel zakrytá ouška . Ještě dnes mu vadí některé zvuky jako : puštěná sekačka na trávu , cirkulárka , motorová pila , kuchynˇský robot , vrtačka , bruska , sbíječka , vysavač...
Když je Míša doma a tyto zvuky ho otravují , tak se je snaží přehlušit puštěným počítačem , nebo rádiem .
neděle 30. ledna 2011
VŠE O MÍŠOVI - jeden doktor za druhým
Jakjiž zaznělo v nadpisu , tak doktorů bylo od mého narození opravdu požehnaně . Od očních vyšetření , po kardiologii , vyšetření kyčlí a nakonec neurologir .Tam jsme jeli na kontrolu ve čtyřech měsících taky do FN Ostravy, a jaké bylo pro mámu překvapení , když paní doktorka z neurologie mámě řekla :,, on si nepřendává hračky z ručky do ručky ; neotáčí se na bok a na bříško ?! Budete muset chodit se synem na rehabilitace v místě bydliště ,, !!! Co ještě ta doktorka po mě chtěla , abych jí přinesl noviny , nebo snad jí šel nakoupit , či uvařil dokonce kávu ??? Pro jistotu jsem ju 2x počural , a když už to psychicky nevydržela , že jsem ji počural dva bílé pláště , tak nám napsala žádanku na rehabilitace a čau ! A už nás tam nikdy nikdo neviděl . Naše dětská doktorka nám doporučila pana doktora Bohma . Je to odborník přes neurologii , někteří na něj brblali , ale nám teda opravdu hodně pomohl a poradil . Asi v 6 měsících jsme začali navštěvovat dětské centrum v Českém Těšíně . Bylo to lékařské zařízení , kam se sjížděly maminky s dětmi pomalu z celé republiky a pobývali tu většinou 14 dní až 3 týdny .Sice jsme to museli plati - tenkrát něco málo přes 2 tisíce korun , ale vážně to stálo za to ! V pobytu bylo započítáno cvičení , rehabilitace , vodoléčka , parafín , magnet a jiné procedůry , jako i cvičení vojtovou metodou a pod . Vojtova metoda vypadala sice dosti drasticky , ale toto cvičení Míšovi pomohlo k tomu , že se nám naučil chodit , běhat , skákat a dělat různé blbiny . Pamatuji si , jak pan doktor při jedné z kontrol řekl mím rodičům , že bude zázrak , jestli se někdy naučím chodit , že trpím jakousi spastickou mozkovou obrnou . Tenkrát byli rodiče zdrceni . Ale osud mi přál , a dnes je ze mě šikovný kluk . Chodit jsem začal až v roce a půl , ale to vůbec ničemu nevadí .
VŠE O MÍŠOVI - proč neumím kousat ?
Bylo mi pomalu 2,5 let , když se máma prořekla na interně svému doktorovi , že má velké starosti se mnou , že už mám přes dva roky a stále mi musí mixovat stravu , a že nic nechci pokousat . Pan doktor obvolal své známé ve FN Ostravě a domluvil nám týdenní pobyt na dětské neurologii . Bylo to těsně před vánoci , a mělo se zjistit , proč vlastně nekoušu a jím jen stále stejná jídla .Po všelijakých vyšetřeních , kde mě sjeli zvrchu dolů ,tak mámě bylo řečeno , že je to psychického rázu a tím , že jsem byl předčasně narozen . A tím to bylo vyřešeno ! Nakonec jedna ze sestřiček nám dala adresu na rehabilitační stacionář na ulici Ukrajinské , kam jsme jezdili s Míšou přes půl roku , a kde nám měli dělat jakousi bukofacionální stimulaci . Jenže bez úspěchu !Když jsem ležel ještě na té neurologii , tak jsem byl vyšetřen psycholožkou , a ta poprvé vyslovila slovo pásmo autistického spektra .Jen tak v kostce mamince vysvětlila oč se jedná , a že by bylo lepší chodit pravidelně k psychologovi v místě bydliště .Od jedné známé z našeho domu jsme dostali kontak na naši paní psycholožku Tejklovou z Havířova , která nám hodně pomáhá .
Od malička jsem si rád hrával s autíčky , s vláčky a jinými hračkami jinačím způsobem , než ostatní děti .Všem jsem roztáčel , hlavně jsem dokázal neskutečně dlouho točit s kolečky od aut , neměl jsem a stále nemám rád velké změny . Jakákoliv změna ve mě způsobuje strach a nejistotu . Měl jsem období , kdy z domu jsem chodil zásadně zadním vchodem , a domů jedině předním vchodem . Tedˇ jsem trošku starší a některé změny již zvládám - snažím se !
Od malička jsem si rád hrával s autíčky , s vláčky a jinými hračkami jinačím způsobem , než ostatní děti .Všem jsem roztáčel , hlavně jsem dokázal neskutečně dlouho točit s kolečky od aut , neměl jsem a stále nemám rád velké změny . Jakákoliv změna ve mě způsobuje strach a nejistotu . Měl jsem období , kdy z domu jsem chodil zásadně zadním vchodem , a domů jedině předním vchodem . Tedˇ jsem trošku starší a některé změny již zvládám - snažím se !
VŠE O MÍŠOVI - jak to bylo dál ?
Jak máma již psala , tak jsem pobyl v ostravské porodnici dva a půl měsíce , než mě konečně propustili domů . Měl jsem tenkrát 2200 gramů , když si mě rodiče odváželi domů . Byl jsem takový malý uzlíček , králíček na plechu !
Ale doma to také nebylo jak jsme si všichni představovali . Bylo mi doporučeno jakési speciální mléko pro nedonošené miminka , jenomže v lékárně v Ostravě měli jen poslední 2 balení , a objednat toto mléko u nás v lékárně v Českém Těšíně byl velký problém .Všichni na nás v lékárně koukali jako spadlí z višně , protože ten název slyšeli poprvé a nikdo s tím neměl žádné zkušenosti .Koupit v obchodě či drogerii kojeneckou vodu ? - tak to byl přímo nadlidský výkon ! Musíme napsat , že tenkkrát před 8 lety jsme tu v Těšíně žádný Kaufland , Tesco ani Lídl neměli ! A o plinkách ani nemluvě - Míša potřeboval tu nejmenší velikost , jenže Fixísky té velikosti jsme museli objednávat v drogerce , nakonec jim dodavatel přestat ty fixísky vozit úplně , takže jsme je objednávali v lékárně !
Asi po 14 dnech co si mě rodiče přivezli z porodnice domů , jsem dostal dávivý kašel - bronchitýdu , a rodiče mysleli , že jim asi umřu . Měl jsem strašně vysoké teploty , zvracel jsem obloukem , hodně jsem se dávil kuckáním a pomalu jsem neviděl na očička .Tenkrát jsme ještě auto neměli , takže máma volala sanitku . Ale jakým způsobem ??!! Nejprve máma zavolala do FN Ostravy , kde jsem se narodil a ležel jsem tu 2,5 měsíce tudíž lékaři o mě věděli všechno ,ale bylo jí řečeno , že už se mnou nemají nic společného a atˇ si máma zavolá na dětské oddělení . Tam mi řekli , že maj plno , atˇ si zavolám do jiné nemocnice v místě bydliště ! Tak máma vzala zlaté stránky a jela zvrchu dolů , až ju někdo přepojil do nemocnice v Karviné - Ráji .Bylo nám řečeno , že si máme dojet , že se na mě kouknou co a jak . Máma řekla , že se nemáme do Karviné jak dostat , atˇ nám pošlou sanitku . A to si na mámu ještě paní na dispečinku otevřela hubu , že : ,,mladí a nemají auto ??!! ,, Měli jsme ale štěstí na řidiče sanitky , který s námi do Karviné vzal i tátu .V Karvinské nemocnici jsem pobyl týden a poprvé a naposledy !!!
Nikdo se mnou nic nedělal , asi v půli týdne mě poslali na rtg plic a pak nasadili léčbu alá inhalační přístroj s bublající vincentkou ! Takovou léčbu mi máma mohla dělat i doma !
Největší gol byl v tom , když večer mi máma šla pro mlíčko , které jsem měl dostávat co dvě hodiny , a sestřička mámu seřvala jako malou holku , že je noc , atˇ mě uspí , že musím vydržet do rána , a že mlíko dostanu až po vizitě !A to šlo jen o to , zalít tu kojeneckou flačtičku vlažnou převařenou vodou a trošku promíchat ! 8 hodin jsem čekal na papů !!! Jo a na vizitě to vůbec nikoho nezajímalo , že mám hlad ! Taky to tak vypadalo . Když jsem se po týdnu z Karvinské nemocnice vrátil , vážil jsem pouhých 1800 gramů !!!
Ale hlavní je , že páni lékaři byli nadmíru spokojeni ! Pomalu 3 měsíce trvalo , než jsem opět dovršil váhy přes dvě kila .
Ale doma to také nebylo jak jsme si všichni představovali . Bylo mi doporučeno jakési speciální mléko pro nedonošené miminka , jenomže v lékárně v Ostravě měli jen poslední 2 balení , a objednat toto mléko u nás v lékárně v Českém Těšíně byl velký problém .Všichni na nás v lékárně koukali jako spadlí z višně , protože ten název slyšeli poprvé a nikdo s tím neměl žádné zkušenosti .Koupit v obchodě či drogerii kojeneckou vodu ? - tak to byl přímo nadlidský výkon ! Musíme napsat , že tenkkrát před 8 lety jsme tu v Těšíně žádný Kaufland , Tesco ani Lídl neměli ! A o plinkách ani nemluvě - Míša potřeboval tu nejmenší velikost , jenže Fixísky té velikosti jsme museli objednávat v drogerce , nakonec jim dodavatel přestat ty fixísky vozit úplně , takže jsme je objednávali v lékárně !
Asi po 14 dnech co si mě rodiče přivezli z porodnice domů , jsem dostal dávivý kašel - bronchitýdu , a rodiče mysleli , že jim asi umřu . Měl jsem strašně vysoké teploty , zvracel jsem obloukem , hodně jsem se dávil kuckáním a pomalu jsem neviděl na očička .Tenkrát jsme ještě auto neměli , takže máma volala sanitku . Ale jakým způsobem ??!! Nejprve máma zavolala do FN Ostravy , kde jsem se narodil a ležel jsem tu 2,5 měsíce tudíž lékaři o mě věděli všechno ,ale bylo jí řečeno , že už se mnou nemají nic společného a atˇ si máma zavolá na dětské oddělení . Tam mi řekli , že maj plno , atˇ si zavolám do jiné nemocnice v místě bydliště ! Tak máma vzala zlaté stránky a jela zvrchu dolů , až ju někdo přepojil do nemocnice v Karviné - Ráji .Bylo nám řečeno , že si máme dojet , že se na mě kouknou co a jak . Máma řekla , že se nemáme do Karviné jak dostat , atˇ nám pošlou sanitku . A to si na mámu ještě paní na dispečinku otevřela hubu , že : ,,mladí a nemají auto ??!! ,, Měli jsme ale štěstí na řidiče sanitky , který s námi do Karviné vzal i tátu .V Karvinské nemocnici jsem pobyl týden a poprvé a naposledy !!!
Nikdo se mnou nic nedělal , asi v půli týdne mě poslali na rtg plic a pak nasadili léčbu alá inhalační přístroj s bublající vincentkou ! Takovou léčbu mi máma mohla dělat i doma !
Největší gol byl v tom , když večer mi máma šla pro mlíčko , které jsem měl dostávat co dvě hodiny , a sestřička mámu seřvala jako malou holku , že je noc , atˇ mě uspí , že musím vydržet do rána , a že mlíko dostanu až po vizitě !A to šlo jen o to , zalít tu kojeneckou flačtičku vlažnou převařenou vodou a trošku promíchat ! 8 hodin jsem čekal na papů !!! Jo a na vizitě to vůbec nikoho nezajímalo , že mám hlad ! Taky to tak vypadalo . Když jsem se po týdnu z Karvinské nemocnice vrátil , vážil jsem pouhých 1800 gramů !!!
Ale hlavní je , že páni lékaři byli nadmíru spokojeni ! Pomalu 3 měsíce trvalo , než jsem opět dovršil váhy přes dvě kila .
VŠE O MÍŠOVI - jak to všechno začalo ?
Narodil jsem se 13. 8. 2003 ve FN Ostravě , ve 29 týdnu těhotenství s váhou 1220 gramů a výškou 38 cm . V inkubátoru jsem byl pomalu 2 měsíce a pomalu dalších 14 dní jsem už spinkal v malé postýlce .
Od narození nemám sací a kousací reflex , v porodnici jsem byl přes nosánek sondičkován , maminka mě bohužel nemohla kojit . Do dnes neumím nic pokousat , všechno mi musí mixovat nebo mačkat vidličkou a nebo jemně pokrájet na pidi pidi kousíčky . Jím jen 3x denně lipánky , a na oběd a večeři jím jen polévky , sem tam sním i nějakou tu omáčku s těstovinami a nebo bramborami .Nejsem zvyklí jíst dvě jídla po sobě - o jednu lžičku navíc a letí to ze mě ven . Jím jen taková jídla , co mi kloužou do krku , a nemusím u nich nic kousat .Od výměny psychiatra , za naši bezvadnou paní doktorku Pavlíkovou , jsem také veden od roku 2009 na dětském gastru ve Třinci .
Od narození nemám sací a kousací reflex , v porodnici jsem byl přes nosánek sondičkován , maminka mě bohužel nemohla kojit . Do dnes neumím nic pokousat , všechno mi musí mixovat nebo mačkat vidličkou a nebo jemně pokrájet na pidi pidi kousíčky . Jím jen 3x denně lipánky , a na oběd a večeři jím jen polévky , sem tam sním i nějakou tu omáčku s těstovinami a nebo bramborami .Nejsem zvyklí jíst dvě jídla po sobě - o jednu lžičku navíc a letí to ze mě ven . Jím jen taková jídla , co mi kloužou do krku , a nemusím u nich nic kousat .Od výměny psychiatra , za naši bezvadnou paní doktorku Pavlíkovou , jsem také veden od roku 2009 na dětském gastru ve Třinci .
pátek 28. ledna 2011
PŘÍPRAVNÝ STUPENˇ POMOCNÉ ŠKOLY- CO SE MÍŠA UČIL VE ŠKOLE
1. ROZUMOVÁ VÝCHOVA : se šablonou I I I - - -
používat gelové pastelky , fixy , upevnˇovat správný úchop tužky,
nácvik vyjádření souhlasu a nesouhlasu , třídit různé předměty ,
skládat půlené obrázky , uvědomování si vlastního těla - ukazování částí
obličeje se slovním doprovodem , poslech říkadel s ukazováním - nápodoba
pohybu
2. SMYSLOVÁ VÝCHOVA : - posílání míče ( sledování pohybu )
- nápodoba hry na dřívka ( rychle , pomalu )
- hra na Orfeovy nástroje
- přiřazení hlasu zvířat ( kráva - kuře ) BUUUU , PIPIPI
- nácvik správného úchopu tužky
- stříhat speciálními nůžkami
- lepení papíru na vymezenou plochu
- malování se štětcem
- vkládání tvarů
- navlékání korálků
- vhazování mincí
- stavba kostek dle nakreslené i reálné předlohy
- skládání půlených obrázků
3.TĚLESNÁ VÝCHOVA : - hod míčem , chůze po lavičce , jízda na trojkolce , na bobech , jízda na skluzavce , válení sudů
4. NÁCVIK GLOBÁLNÍHO ČTENÍ - dle vzoru přiřadit název k obrázku
- MÁMA , TÁTA , MÍŠA , LIPÁNEK , AUTO , MÍČ
- HRNEK , TALÍŘ , LŽÍCE , POLÉVKA
- KALHOTY , TRIKO , PONOŽKY , BOTY , ČEPICE , RUKAVICE
- PAPÍR , TUŽKA , PUZZLE , KOSTKA ...
5. BARVY - třídění barev
- poznávání barev , dle slovního pokynu ( vždy výběr ze dvou
barev )
6. NÁCVIK POZNÁNÍ ZVUKU JEDNOTLIVÝCH ZVÍŘAT : buuuu , pipipi
- učitel vydává zvuk , dítě ukazuje na správný obrázek
- sluchová výchova : poznat zvuk hudebního nástroje ( hůlky a buben )
ukázat na obrázku
7. PRACOVNÍ VÝCHOVA - stříhání , lepení , malování štětcem
- svlékání oblečení , oblékání , zouvání ,
obouvání
8. HUDEBNÍ VÝCHOVA - dechová cvičení - bublifuk , brčkem do vody ,
vaty , pírka , zrcadla
- nápodoba bubnování
- nápodoba tance
používat gelové pastelky , fixy , upevnˇovat správný úchop tužky,
nácvik vyjádření souhlasu a nesouhlasu , třídit různé předměty ,
skládat půlené obrázky , uvědomování si vlastního těla - ukazování částí
obličeje se slovním doprovodem , poslech říkadel s ukazováním - nápodoba
pohybu
2. SMYSLOVÁ VÝCHOVA : - posílání míče ( sledování pohybu )
- nápodoba hry na dřívka ( rychle , pomalu )
- hra na Orfeovy nástroje
- přiřazení hlasu zvířat ( kráva - kuře ) BUUUU , PIPIPI
- nácvik správného úchopu tužky
- stříhat speciálními nůžkami
- lepení papíru na vymezenou plochu
- malování se štětcem
- vkládání tvarů
- navlékání korálků
- vhazování mincí
- stavba kostek dle nakreslené i reálné předlohy
- skládání půlených obrázků
3.TĚLESNÁ VÝCHOVA : - hod míčem , chůze po lavičce , jízda na trojkolce , na bobech , jízda na skluzavce , válení sudů
4. NÁCVIK GLOBÁLNÍHO ČTENÍ - dle vzoru přiřadit název k obrázku
- MÁMA , TÁTA , MÍŠA , LIPÁNEK , AUTO , MÍČ
- HRNEK , TALÍŘ , LŽÍCE , POLÉVKA
- KALHOTY , TRIKO , PONOŽKY , BOTY , ČEPICE , RUKAVICE
- PAPÍR , TUŽKA , PUZZLE , KOSTKA ...
5. BARVY - třídění barev
- poznávání barev , dle slovního pokynu ( vždy výběr ze dvou
barev )
6. NÁCVIK POZNÁNÍ ZVUKU JEDNOTLIVÝCH ZVÍŘAT : buuuu , pipipi
- učitel vydává zvuk , dítě ukazuje na správný obrázek
- sluchová výchova : poznat zvuk hudebního nástroje ( hůlky a buben )
ukázat na obrázku
7. PRACOVNÍ VÝCHOVA - stříhání , lepení , malování štětcem
- svlékání oblečení , oblékání , zouvání ,
obouvání
8. HUDEBNÍ VÝCHOVA - dechová cvičení - bublifuk , brčkem do vody ,
vaty , pírka , zrcadla
- nápodoba bubnování
- nápodoba tance
HODNOCENÍ ŽÁKA POMOCNÉ ŠKOLY
Jaké bylo první pololetí ? - Prospěch žáka pomocné školy se v jednotlivých předmětech hodnotí formou širšího slovního hodnocení . Formou širšího slovního hodnocení se hodnotí i celkový prospěch žáka vždy po absolvování nižšího stupně , středního stupně , vyššího stupně pomocné školy . Při celkovém hodnocení výsledků nižšího , středního a vyššího stupně se uvádí , zda žák postupuje do dalšího stupně pomocné školy .Žáku , který byl zařazen do přípravného stupně , se na konci prvního a druhého pololetí vydává OSVĚDČENÍ .
Také náš Míša dostal od paní učitelky osvědčení . Paní učitelka Zdenička se drobátko určitě upsala , o to víc nás to potěšilo a Michálka jsme moooooooooc pochválili a dostal od nás spoustu dárečků.Míša měl opravdu krásnou pochvalu :Míšo , velmi dobře sis zvykl na novou třídu a její prostředí . Ve škole jsi velmi šikovný , při práci jsi klidný a pečlivý . Úspěšně zvládáš zadané úkoly .Patříš mezi velmi dobré žáky .Tvůj zájem o pohybové činnosti v poslední době velmi zesílil . Věříme , že se i v dalším pololetí budeš snažit rozvíjet svou osobnost .
KONEC ŠKOLNÍHO ROKU 2009/ 2010
- jelikož je Míša šikulka , tak i jeho krásné osvědčení ( vysvědčení ) bylo
opravdu balzámem na oči . Paní učitelka Zdenička mu předala i pochvalný
list za snahu , píli a vzorné chování . Paní učitelce Zdeničce tímto ještě
jednou za vše děkujeme .
- Ve druhém pololetí na osvědčení ( vysvědčení ) měl Míša napsáno :
Míšo, máš za sebou všechny dny tohoto školního roku a musím říct , že
sis vedl velmi dobře . Úkoly , které jsi samostatně dokázal vyřešit svědčí
o tom , že jsi dobrý žák . Dokážeš poznat některé názvy věcí , krásně jsi
začal napodobovat zvuky.
S tvou pílí toho jistě v další třídě poznáš mnohem víc .
Třídní učitelka Bc. Zdenˇka Goryczková
Také náš Míša dostal od paní učitelky osvědčení . Paní učitelka Zdenička se drobátko určitě upsala , o to víc nás to potěšilo a Michálka jsme moooooooooc pochválili a dostal od nás spoustu dárečků.Míša měl opravdu krásnou pochvalu :Míšo , velmi dobře sis zvykl na novou třídu a její prostředí . Ve škole jsi velmi šikovný , při práci jsi klidný a pečlivý . Úspěšně zvládáš zadané úkoly .Patříš mezi velmi dobré žáky .Tvůj zájem o pohybové činnosti v poslední době velmi zesílil . Věříme , že se i v dalším pololetí budeš snažit rozvíjet svou osobnost .
KONEC ŠKOLNÍHO ROKU 2009/ 2010
- jelikož je Míša šikulka , tak i jeho krásné osvědčení ( vysvědčení ) bylo
opravdu balzámem na oči . Paní učitelka Zdenička mu předala i pochvalný
list za snahu , píli a vzorné chování . Paní učitelce Zdeničce tímto ještě
jednou za vše děkujeme .
- Ve druhém pololetí na osvědčení ( vysvědčení ) měl Míša napsáno :
Míšo, máš za sebou všechny dny tohoto školního roku a musím říct , že
sis vedl velmi dobře . Úkoly , které jsi samostatně dokázal vyřešit svědčí
o tom , že jsi dobrý žák . Dokážeš poznat některé názvy věcí , krásně jsi
začal napodobovat zvuky.
S tvou pílí toho jistě v další třídě poznáš mnohem víc .
Třídní učitelka Bc. Zdenˇka Goryczková
ORGANIZACE VYUČOVÁNÍ V PŘÍPRAVNÉM STUPNI
Jak to funguje ? - Ve třídě přípravného stupně pomocné školy zabezpečují výchovně vzdělávací činnost současně dva pedagogičtí pracovníci . Ke zdárnému průběhu vyučování v přípravném stupni pomocné školy přispívá i jeho vhodné prostorové vybavení . Kromě vlastní učebny by přípravný stupenˇ měl mít k dispozici ještě jednu třídu nebo jinou místnost , jíž by bylo možno využít k relaxaci , odpočinku , i k individuální práci se žáky .
PŘÍPRAVNÝ STUPENˇ POMOCNÉ ŠKOLY
Co má za úkol ? - Novou formou vzdělávání žáků se závažnějším mentálním postižením je přípravný stupenˇ pomocné školy . Klade si za úkol umožnit školní vzdělávání žákům , kteří vzhledem k těžšímu stupni mentální retardace a případně i z dalších důvodů ( zdravotních , příp. sociálních ) nejsou schopni prospívat ani na nižším stupni pomocné školy , ale jsou u nich patrné určité předpoklady rozvoje rozumových schopností . Práce na tomto stupni tvoří přípravnou etapu pro zařazení žáka do pomocné školy .
Výchovné vzdělávací činnost je rozčleněna do několika základních tématických okruhů , které se v průběhu každého vyučovacího dne pravidelně střídají , případně se vzájemně prolínají a doplnˇují .Těžiště práce tvoří rozumová výchova , smyslová výchova , rozvíjení zručnosti a praktických dovedností žáků a tělesná výchova.
Výchovné vzdělávací činnost je rozčleněna do několika základních tématických okruhů , které se v průběhu každého vyučovacího dne pravidelně střídají , případně se vzájemně prolínají a doplnˇují .Těžiště práce tvoří rozumová výchova , smyslová výchova , rozvíjení zručnosti a praktických dovedností žáků a tělesná výchova.
čtvrtek 27. ledna 2011
AUTISMUS - Jaká je tedy účinná léčba ?
Jediným obecním a prokazatelně úspěšným způsobem pomoci dětem s autismem je speciální pedagogická péče s využitím metodiky kongnetivní behaviorální terapie . Pokud dítěti svým speciálním přístupem umožníme porozumět světu ,který ho díky jeho handicapu chaoticky obklopuje , je 100% šance , že u dítěte dojde ke zlepšení . Sociálně vyškolení pedagogové užívají nejčastěji metodiku strukturovaného učení , která za prioritu považuje nácvik funkční komunikaci a individuální přístup v psychoedukaci . Vizualizace a strukturalizace jsou základními metodickými pilíři přístupu k lidem s autismem .
AUTISMUS -Dá se autismus vyléčit ?
K úplnému vyléčení autismu v 98% nedochází . Na druhé straně speciální výchova mírní problematické chování ( agresivitu , sebezranˇování , záchvaty vzteku ) , byl zaznamenán nárust IQ , zvýšení adaptability a samostatnosti.
Pokud osoby trpící autismem nemají speciální přístup založený mimo jiné na hluboké znalosti dané problematiky , ocitají se na psychiatrických odděleních s vysokými dávkami psychofarmak , či jsou vylučovány ze škol , do kterých však úrovní svého intelektu patří .
Pokud osoby trpící autismem nemají speciální přístup založený mimo jiné na hluboké znalosti dané problematiky , ocitají se na psychiatrických odděleních s vysokými dávkami psychofarmak , či jsou vylučovány ze škol , do kterých však úrovní svého intelektu patří .
AUTISMUS - Může autismus provázet ještě nějaká jiná nemoc ?
Autismus může být a často bývá kombinován s jinými poruchami či handicapy psychického a fyzického rázu ( mentální retardace , epilepsie , smyslové poruchy , geneticky podmíněné vady atd .) Často se přidružuje problematické chování rozdílné intenzity . Někteří lidé s autismem mají pouze mírné problémy ( např. nemají rádi změny ) u druhých pozorujeme agresivní nebo sebezranˇující chování .Také hyperaktivita , neschopnost soustředění nebo výrazná pasivita se často s autismem pojí .
AUTISMUS - Jaká je jeho příčina
Autismus je poruchou , jejíž příčinu se prozatím nepodařilo odhalit . Předpokládá se , že určitou roli zde hrají genetické faktory , různá infekční onemocnění a chemické procesy mozku . Moderní teorie tvrdí , že autismus vzniká až při kombinaci těchto faktorů .
Autismus je v podstatě syndrom , který se diagnostikuje na základě projevů chování . Projevuje se budˇ od dětství , nebo v raném věku ( do 36 měsíců ) .
Poruchu určitých mozkových funkcí způsobí , že dítě nedokáže správným způsobem vyhodnocovat informace ( senzorické jazykové ) .Lidé s autismem pak mívají výrazné potíže ve vývoji řeči , ve vztazích s lidmi a obtížně zvládají běžné sociální dovednosti .
Autismus je v podstatě syndrom , který se diagnostikuje na základě projevů chování . Projevuje se budˇ od dětství , nebo v raném věku ( do 36 měsíců ) .
Poruchu určitých mozkových funkcí způsobí , že dítě nedokáže správným způsobem vyhodnocovat informace ( senzorické jazykové ) .Lidé s autismem pak mívají výrazné potíže ve vývoji řeči , ve vztazích s lidmi a obtížně zvládají běžné sociální dovednosti .
středa 26. ledna 2011
JAK SE PROJEVUJE AUTISMUS ?
z letáku APLA : Jak se projevuje autismus ?
- řečové schopnosti dítěte nedosahují běžné úrovně
- dítě nereaguje na pokyny a oslovení jménem nebo reaguje , ale jen málo
- nespolupracuje
- při komunikaci se dívá málo nebo vůbec do očí
- nemává na rozloučenou
- neukazuje prstem na zajímavé předměty
- přehnaně či hněvem reaguje na některé podněty či změny
- dělá zvláštní , opakující se pohyby ( např. třepotání rukama , hraní si s prsty aj. )
- přílišně se fixuje na určité činnosti či hračky ( opakuje stále jednu činnost dokola )
- selhává v kolektivu svých vrstevníků ...
- řečové schopnosti dítěte nedosahují běžné úrovně
- dítě nereaguje na pokyny a oslovení jménem nebo reaguje , ale jen málo
- nespolupracuje
- při komunikaci se dívá málo nebo vůbec do očí
- nemává na rozloučenou
- neukazuje prstem na zajímavé předměty
- přehnaně či hněvem reaguje na některé podněty či změny
- dělá zvláštní , opakující se pohyby ( např. třepotání rukama , hraní si s prsty aj. )
- přílišně se fixuje na určité činnosti či hračky ( opakuje stále jednu činnost dokola )
- selhává v kolektivu svých vrstevníků ...
CO JE AUTISMUS ?
z letáku APLA :Autismus patří mezi tzv. poruchy autistického spektra .
Jedná se o vrozenou poruchu sociálního a emočního vývoje a komunikace , která ovlivnˇuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje zvláštnosti v chování . Škála projevů poruch autistického spektra se u lidí mnohdy různí .Některé děti mají nadprůměrnou nebo normální inteligenci , jiné poruchy učení ( tj. mentální retardaci ) či různá přidružená postižení , epilepsie apod .
Typů poruch autistického spektra je několik . Všem formám poruch autistického spektra jsou společné : - obtíže v navazování a udržování mezilidských vztahů
- komunikaci s lidmi
- odlišnost v myšlení a prožívání
Lidé s autismem nerozumí hlavně komunikačním a společenským pravidlům společnosti a celkové proměnlivosti tohoto světa , ve kterém se proto špatně vyznají . Často jim činí potíže i běžná sebeobsluha .
Podle odborníků je možné diagnostikovat autismus u každého 9. dítěte z 1000 , tzn. u necelého 1% populace . Jen u nás žije přibližně 50-100 tisíc těchto lidí .
Jedná se o vrozenou poruchu sociálního a emočního vývoje a komunikace , která ovlivnˇuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje zvláštnosti v chování . Škála projevů poruch autistického spektra se u lidí mnohdy různí .Některé děti mají nadprůměrnou nebo normální inteligenci , jiné poruchy učení ( tj. mentální retardaci ) či různá přidružená postižení , epilepsie apod .
Typů poruch autistického spektra je několik . Všem formám poruch autistického spektra jsou společné : - obtíže v navazování a udržování mezilidských vztahů
- komunikaci s lidmi
- odlišnost v myšlení a prožívání
Lidé s autismem nerozumí hlavně komunikačním a společenským pravidlům společnosti a celkové proměnlivosti tohoto světa , ve kterém se proto špatně vyznají . Často jim činí potíže i běžná sebeobsluha .
Podle odborníků je možné diagnostikovat autismus u každého 9. dítěte z 1000 , tzn. u necelého 1% populace . Jen u nás žije přibližně 50-100 tisíc těchto lidí .
CHÁPÁNÍ DĚTÍ S AUTISMEM
Studie britského psychologa Davida Rickse - Autismus se začne projevovat před dosažením 3. roku a mnohé základní nedostatky se stanou zřejmými v těch schopnostech a dovednostech , která si zdravé dítě osvojí už v době 18 až 24 měsíců . Podrobná znalost raného vývoje je tedy pro porozumnění autismu stěžejní . Děti s autismem postrádají , nebo velmi brzy stratí vrozenou schopnost vyjádřit emoce univerzálním způsobem , kterému rozumí jiní lidé . Děti s autismem vyjadřují své své pocity , ale ne obvyklým způsobem . Dítě s autismem potřebuje kontakt s člověkem , kterého velmi dobře zná a dokáže přesně interpretovat způsob jakým dítě vyjadřuje své emoce . Jsou to často rodiče , kteří mají k dítěti tak úzký vztah , že mu dokáží porozumnět a přesně interpretovat jeho reakce .
Je snadné porozumnět chování zdravého dítěte , ale porozumnět autistickému dítěti vyžaduje speciální znalost a dlouhodobou zkušenost. A i v tomto případě se znalost týká pouze jednoho určitého dítěte . Neexistují dvě děti s autismem , kteří by vyjadřovaly své emoce stejným způsobem . Proto je každý problém komunikace společným problémem dítěte a dospělého .
Je snadné porozumnět chování zdravého dítěte , ale porozumnět autistickému dítěti vyžaduje speciální znalost a dlouhodobou zkušenost. A i v tomto případě se znalost týká pouze jednoho určitého dítěte . Neexistují dvě děti s autismem , kteří by vyjadřovaly své emoce stejným způsobem . Proto je každý problém komunikace společným problémem dítěte a dospělého .
POČÍTAČE A AUTISMUS
z knihy : autistické myšlení
Počítače a autismus mají něco společného . To , že inteligentní jedinci s autismem mají zvláštˇ zájem o počítače , není náhoda . Mnozí z nich spolu vzájemně komunikují přes internet , sítˇ známou po celém světě .
A zdá se , že počítače fungují u dětí s autismem i jako výborná učební pomůcka .
V roce 1943 si Leo Kanner , průkopník v popisu autismu , všiml souvislosti mezi roboty a dětmi . které zkoumal.Jejich chování se mu zdálo mechanické . Někteří rodiče autistických dětí , kteří jsou zkušení ve zpracování dat , popisují chování a myšlení svých dětí počítačovými pojmy .Způsob jakým počítače zpracovávají informace , je nápadně podobný tomu , jak jedinci s autismem zpracovávají ,, myšlenku ,, .
Míša bere každý den počítač útokem . Je to jeden ze zdrojů získávaných informací .Nebýt počítače , Míša by nikdy nebyl tam , kde je tedˇ - myšleno po stránce inteligence a rozumových dovedností !
Počítače a autismus mají něco společného . To , že inteligentní jedinci s autismem mají zvláštˇ zájem o počítače , není náhoda . Mnozí z nich spolu vzájemně komunikují přes internet , sítˇ známou po celém světě .
A zdá se , že počítače fungují u dětí s autismem i jako výborná učební pomůcka .
V roce 1943 si Leo Kanner , průkopník v popisu autismu , všiml souvislosti mezi roboty a dětmi . které zkoumal.Jejich chování se mu zdálo mechanické . Někteří rodiče autistických dětí , kteří jsou zkušení ve zpracování dat , popisují chování a myšlení svých dětí počítačovými pojmy .Způsob jakým počítače zpracovávají informace , je nápadně podobný tomu , jak jedinci s autismem zpracovávají ,, myšlenku ,, .
Míša bere každý den počítač útokem . Je to jeden ze zdrojů získávaných informací .Nebýt počítače , Míša by nikdy nebyl tam , kde je tedˇ - myšleno po stránce inteligence a rozumových dovedností !
pondělí 24. ledna 2011
TAK TO JSEM JÁ - MICHÁLEK ŠEVČÍK *13.8.2003
Tak to jsem já - Michálek Ševčík * 13. 8. 2003
Narozen předčasně ve FN Ostravě - ve 29. týdnu těhotenství s mírou 38 cm a váhou 1220 gramů císařským řezem .Od narození nemám sací a kousací reflex . Zhruba ve 2,5 letech bylo první podezření na dětský autismus .
Míša nemluví , nekouše , má diagnozu dětský autismus , středně těžkou mentální retardaci , spastickou mozkovou obrnu , ADHD , opožděný PMV.
Míša od tří let navštěvoval dětský stacionář Lydie v Českém Těšíně , kam chodil do školky a pak do přípravného stupně pro autisty .
Od září 2010 nastoupil do 1. třídy Církevní základní školy speciální v Českém Těšíně , kam bude chodit do svých 26. let . Co bude dál , zatím nikdo neví ...
Jen pro ty co neví co je autismus : AUTISMUS patří mezi vážné poruchy dětského mentálního vývoje . Jedná se o vrozené celoživotní postižení něktrých mozkových funkcí . Důsledkem poruchy je , že dítě nerozumí zcela tomu , co vidí , slyší a prožívá . Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace , sociální interakce a představivosti .Odlišné chování dítěte zaznamenáváme již před třetím rokem věku . Příčina vzniku autismu není přesně známa , určitou roli hrají genetické faktory . Značná část dětí s autismem má také závažné problémy s chováním .
Ročně se v České republice narodí zhruba 150 dětí s autismem .
Narozen předčasně ve FN Ostravě - ve 29. týdnu těhotenství s mírou 38 cm a váhou 1220 gramů císařským řezem .Od narození nemám sací a kousací reflex . Zhruba ve 2,5 letech bylo první podezření na dětský autismus .
Míša nemluví , nekouše , má diagnozu dětský autismus , středně těžkou mentální retardaci , spastickou mozkovou obrnu , ADHD , opožděný PMV.
Míša od tří let navštěvoval dětský stacionář Lydie v Českém Těšíně , kam chodil do školky a pak do přípravného stupně pro autisty .
Od září 2010 nastoupil do 1. třídy Církevní základní školy speciální v Českém Těšíně , kam bude chodit do svých 26. let . Co bude dál , zatím nikdo neví ...
Jen pro ty co neví co je autismus : AUTISMUS patří mezi vážné poruchy dětského mentálního vývoje . Jedná se o vrozené celoživotní postižení něktrých mozkových funkcí . Důsledkem poruchy je , že dítě nerozumí zcela tomu , co vidí , slyší a prožívá . Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace , sociální interakce a představivosti .Odlišné chování dítěte zaznamenáváme již před třetím rokem věku . Příčina vzniku autismu není přesně známa , určitou roli hrají genetické faktory . Značná část dětí s autismem má také závažné problémy s chováním .
Ročně se v České republice narodí zhruba 150 dětí s autismem .
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)