středa 16. března 2011

EPILEPSIE

Epilepsie

Epilepsie je nejčastější vážné chronické onemocnění mozku , které se projevuje opakovaným výskytem epileptických záchvatů .
I když si většina z nás pod pojmem epilepsie představí jednu nemoc , ve skutečnosti existuje několik různých typů tohoto onemocnění , které se liší projevy , průběhem i způsobem léčby  . Společné jsou pro ně právě jen epileptické záchvaty .

U epilepsie jde vždy u projev onemocnění mozku , nikoliv o psychiatrickou diagnózu nebo mentální postižení , jak si lidé někdy myslí .
Může se objevit u kohokoliv z nás bez ohledu na věk , pohlaví , intelekt či sociální prostředí . Záchvaty , které epilepsie provází , mohou být od malých , trvajících jen několik vteřin ( okolí si jich ani nemusí všimnout ) , až po velké , končící křečemi a bezvědomím . Pacientům často způsobuje větší potíže odmítavý postoj okolí než samotná nemoc se svými záchvaty . Lidé trpící epilepsií vedou jinak normální život , mohou vykonávat běžná povolání , studují , mají zdravé děti a nemusí se vzdávat ani sportu a koníčků . Protože je však nemožné předvídat , kdy se záchvat onemocnění projeví , nemohou řídit motorová vozidla . Řidičské oprávnění mohou dostat jen v případě , že se u nich záchvat minimálně 5 let neobjevil , pak jsou považováni za zdravé jedince .

JEDNA , DVĚ , TŘI - VČERA , DNES A ZÍTRA ?

Počty jsou všude kolem nás a malé děti je milují ! Využijte jejich nadšení a naučte je čísla , pojmy a hodiny .
Už velmi malé , řekněme roční děti mají rády čísla . Nevezmou si kalkulačku a nespočítají útratu ani nevykřikují čísla kolemjedoucích autobusů , ale zkuste před nimi ukazovat na vedle sebe ležící předměty a počítat je . Uvidíte , že zaujmete .

NESPĚCHEJTE A MĚJTE TRPĚLIVOST
Toto matematické zaujetí jim vydrží celý batolecí a předškolní věk a s trochou štěstí , vaší pomocí a dobrou paní učitelkou je neopustí ani po nástupu do školy . Jak jim pomoci ? Věnujte se nenápadně matematice a číslům během celého dne . Neříkejte : Pojdˇ´, procvičíme čísla , podíváme se na matematiku nebo musíme půl hodiny počítat .
Využijte vrozený dětský smysl pro soutěživost i zvídavost . Čísla jsou všude a počítat se dá opravdu všechno . Na výuku nespěchejte , dítě nenutˇte , když vidíte , že je unavené nebo nemá náladu . Není dobré spěchat a odradit ho .
Učit se spolu budete několik let , a co potřebujete , je důvěra a chutˇ dozvídat se nové věci . Za každý malý úspěch dítě chvalte , chyby vysvětlujte zas a znovu .

ČÍSLICE A POČTY
Vezměte to od začátku . Číslice se učí dobře třeba na linkách hromadné dopravy , nejlépe přímo v autobuse , kde má dítě více času si číslo prohlédnout .
Doma hledejte číslice v časopisech a v novinách , také ukazujte jednu tužku , dvě tužky ,tři tužky ... Tak si dítě udělá představu o počtu a rozdílu v číslech . Nezapomeňte také zdůraznit , že dvě jsou méně než pět a obráceně , a názorně to ukažte na příkladech .
Jakmile začnete sčítat a odčítat , máte nejvíc možností při nákupu . Vyhraďte si více času než obvykle , protože s tréninkem počítání se vám nákup protáhne . Nechte potomka odpočítat rohlíky , jablka či jiné ovoce . Zapomněli jste vzít jablko pro babičku ? Jedno tedy přidejte . Kolik jich teď v košíku máte ? A naopak ? Vzali jste moc jogurtů , dva vrátíte . Kolik vám jich zbylo ? Když máte vybráno , přesuňte se k pokladně . Ve frontě můžete trénovat sčítání z hlavy nebo na prstech . Kolik stojí dva rohlíky , když jeden je za dvě koruny ? A kolik budou
 stát tři.

TRÉNUJTE DOMA
Při běžném provozu je možnost procvičit počty na každém kroku . Prostíráte k večeři ?Začněte dřív a nechte dítě , aby podle počtu osob nachystalo příbor , talíř , pro děti sklenice na vodu , pro rodiče na víno . Kolik bude jakých sklenic ? Tatínek s vámi dnes nevečeří ? Pak je třeba připravit o jeden talíř a příbor méně . Kolik čeho bude ?
Kolik párů bot má každý člen rodiny v botníku ? Kolik květin je na parapetu ? Jaké číslice máte na domě ? Kolik  panenek má dcera v pokojíčku ? Procvičovat můžete i při hraní her jako domino nebo Člověče, nezbob se za použití klasické kostky s tečkami . Psaní číslic pilujte na omalovánkách , nebo při obtahování čísel v novinách .


VNÍMÁNÍ ČASU
Dítě si postupně uvědomuje , že některé věci se opakují a následují za sebou v jistém pořadí . Složitější vnímání času však přichází velmi zvolna .
Už je zítra ? Tak nějak se ptají předškoláci i prvňáčci , když jim večer slibujete , že se zítra stane něco , na co se těší .
,, Zítra přijede babička ,, .  ,,U kamaráda jsi byl včera ,, . ,, Dnes půjdeme nakoupit ,, .  Nic neříkající pojmy , které malé děti matou . Pomozte jim udělat si v nich pořádek . Například vždy večer vybarvěte v kalendáři končící den pastelkou . Kalendář nechte na přístupném místě , aby ho mohlo samo studovat . Často spolu mluvte o tom , co jste dělali včera a co budete dělat zítra . Časové pojmy vždy zdůrazňujte v návaznosti na aktivity .
Jakmile se dítě zlepší v určování včerejška , dneška a zítřka , vysvětlete mu , že všední dny a víkend se stále opakují . Všední dny malujte jednou barvou a víkend druhou . O víkendu tatínek nechodí do práce a děti nejdou do školky . Později vysvětlete , že sedm dní je celý týden , kolik dní je měsíc a kolik měsíců rok , nezapomeňte ani na roční období . Buďte co nejkonkrétnější , namalujte co nejvíce obrázků , které si rozmístěte po bytě . Na učení ročních období nebo měsíců v roce použijte například upravené klasické papírové hodiny na učení času . Rozdělte ciferník na požadovaný počet úseků , které vybarvěte či jinak vyzdobte podle období v roce nebo podle měsíců . V zimě se staví sněhulák a nosí čepice . V létě se koupe a zrají jahody . Nespěchejte , ať neuděláte dítěti v hlavě ještě větší zmatek . Je důležité , aby si nově naučené pojmy dokonale osvojilo , než přidáte další . Celá výuka vám nůže zabrat i jeden rok .



KDY UŽ PŘIJEDE BABIČKA ?
I když váš potomek zvládne vyjmenovat dny v týdnu a bude vědět , co je za roční období , s čekáním bude možná mít stále problémy . Vyrobte mu jednoduchý
,, kalendář ,, . Nalepte na skříň samolepky a každý den večer společně jednu strhněte - taková jiná verze adventního kalendáře .
Pokud je vaše dítě kreativní , vyhrajte si s detaily . V případě narozenin vystřihněte z papíru dort , do kterého každý den , který zbývá , nalepte samolepku v podobě dárečku nebo třeba svíčky . Dítě musí vidět , jak se samolepky přesouvají z papíru na dort . Mluvte o tom , kde je jich víc a kolik jich ještě zbývá . . Při čekání na dovolenou vlepujte samolepky třeba na kufr .




MINUTY , HODINY , ČAS
Pro učení je dobré pořídit klasický budík s velkými čísly a ručičkami a k němu papírové hodiny . Ukažte na budík a reálný čas , řekněte , kolik je to hodin , a nastavte na papírovém modelu čas stejný . Nechte dítě sledovat , jak se ručička na budíku hýbe a ukrajuje minuty z každé hodiny . Pro bližší určení času řekněte dítěti , že pohádka začíná ve dvě hodiny . Papírové hodiny nastavte na dvě hodiny a sledujte , jak se budíkové ručičky blíží do stejného postavení .
Pak řekněte : ,, ručičky stojí tak a tak , jsou dvě hodiny . Začíná pohádka  ,, .
 Tak to můžete dělat po celý den . S obědem , se svačinou , s odchodem do školky . Vždy o pár minut dříve nastavte ručičky do pozice , o které s potomkem mluvíte .
Při výuce hodin je důležité počkat na vhodný okamžik . Každé dítě je ,, zralé ,,
 v jiném věku . Nemusí umět hodiny , než jde do školy , v první třídě se to od něj nečeká . Je to jako s trénováním na nočník . Zkusíte to pětkrát , a nic .
A pak najednou , ze dne na den se batole zbaví pleny a školáček se naučí hodiny .


ŠELEST NA SRDCI

Šelest na srdci - to zní děsivě v každém případě . A když něco takového lékař objeví třeba u půlročního miminka , propadají rodiče panice . Znamená to , že má dítě vrozenou srdeční vadu ? Bude se muset celý život šetřit , nebude moci sportovat nebo ho to dokonce ohrožuje na životě ? Takové otázky táhnou rodičům hlavou . Jak je to se srdečním šelestem doopravdy ?

SRDEČNÍ ŠELESTY JSOU ABNORMÁLNÍ ZVUKY ,
které vznikají v srdci a velkých cévách při průtoku krve . Při vyšetření dítěte jde o poměrně běžný nález , často jej náhodou zjistíme při preventivní prohlídce u zcela zdravého dítěte . Ve většině případů jde o tzv.nevinné šelesty , které nejsou nijak podmíněné onemocněním srdce . Označují se jako růstové , benigní , nevinné či fyziologické . Jsou velmi tiché , sotva znatelné , často slyšitelné až po velmi důkladném a soustředěném poslechu .
Tyto šelesty nejsou důvodem k panice . Odhaduje se , že alespoň jednou jsou během růstu zachyceny u 50 - 70% dětí . Není třeba se znepokojovat , pokud dítě jinak jinak dobře prospívá , nemá jiné obtíže , není nápadně unavené ani se u něj neprojevuje snížená výkonnost .
Dají se sledovat i u praktického pediatra , ale praxe je spíše taková , že v současné době , kdy je dobrá dostupnost specialistů - dětských kardiologů , je odesíláme ke specializovanému vyšetření . Dětský kardiolog provede jednak vyšetření poslechem , dále natočí EKG a provede echokardiografické vyšetření ( ,,sono srdíčka ,, ) , kde zhodnotí funkce srdce a srdeční chlopně .
Většina dětí se šelestem má srdce zcela zdravé , kardiologické vyšetření je proto v tomto případě uklidněním pro rodiče . Šelest ale může znamenat i menší či větší srdeční vadu , poruchu chlopní či velkých cév - tyto případy je vhodné včas objevit . Chlopenní vadu nelze vyléčit pomocí léků . Podáváním určitých preparátů a změnou životního stylu však lze docílit zmírnění příznaků a oddálení komplikací . Významné chlopenní vady se řeší chirurgicky . Při výkonu je postižená chlopeň opravena ( chlopenní plastika ) nebo kompletně vyměněna ( chlopenní náhrada ) . Rodiče se kardiologického vyšetření nemusí bát , pokud je tam pošle dětský lékař , je zcela na místě .

úterý 15. března 2011

ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

Jak poznat nesnášenlivost kravského mléka a jak si s ní poradit ?
Dítě a mléko patří dohromady . Co když ale tomu našemu nedělá dobře ? Jak alergii na mléčnou  bílkovinu poznáme , jak ji odlišíme od běžných zažívacích potíží , nadýmání a průjmu ? A může mít i jiné projevy ? Znamená taková diagnóza , že se dítě musí vyhýbat opravdu všem výrobkům z kravského mléka , nebo může jíst aspoň něco ? A bývá taková alergie doživotní , nebo může s věkem vymyzet ?

ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA
( BMK ) se vyskytuje podle údajů z odborné literatury u 1-3% dětí . Její projevy mohou být velmi různorodé a objevují se již u malých kojenců . Může se vyskytovat i u plně kojených dětí , však méně často ( přibližně 0,5% ) , než u dětí na umělém mléce . Je častější u dětí s rodinnou zátěží alergie ( výskyt alergického onemocnění , atopického ekzému nebo astmatu u sourozenců nebo rodičů ) . Čím dříve začnete umělé mléko podávat , tím je riziko alergie větší . Pokud to lze , doporučujeme plně kojit 6 měsíců , pak začít s nemléčnými příkrmy a mléčné výrobky podávat postupně až od 9 - 12 měsíce . U komerčně vyráběných jídel pro kojence je dobré si pořádně přečíst na obalu složení .

PROJEVY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA
jsou různé . Může to být náhlá akutní alergická reakce s otoky , vyrážkou , dušností a zvracením .Tento akutní stav se objeví většinou velice rychle po podání mléka ( už po několika minutách ) a je poměrně vzácný . Častější jsou pozvolnější příznaky , které se objeví řádově v dnech až týdnech po zavedení kravského mléka do stravy dítěte .Mohou se objevit průjmovité stolice s hlenem či příměsí krve , výrazné kojenecké koliky ( ty lze od ,, klasické ,, koliky někdy velmi těžko odlišit ) a časté zvracení .Tyto projevy v zažívacím traktu jsou nejčastější.
Druhou nejčastější skupinou jsou projevy kožní - ekzém či vyrážka nejasného původu . Dítě je přitom neklidné , špatně spí , hodně pláče . Alergie na BKM se ale může projevit i formou častých infekcí dýchacích cest , chudokrevností a celkovým neprospíváním  - i za těmito nespecifickými příznaky se může skrývat a pediatr by na to měl pomýšlet .

DIAGNÓZA
 se stanovuje komplexně . Na základě anamnézy a příznaků  vysloví pediatr  podezření a kravské mléko se ze stravy vyloučí . Bohužel neexistuje jednoznačný specifický kožní či krevní test na tuto alergii , je nutno to zkrátka ,, vyzkoušet ,, .
U kojeného dítěte , maminka vynechá mléčné výrobky , nekojené děti na umělé výživě dostanou mléko s naštěpenou bílkovinou kravského mléka , která již nealergizuje ( např. Nutrilon allergy care ).
Mléka s příponou HA se dávají jako prevence u dětí , které mají rodinnou zátěž alergií , snižují riziko , ale samotnou alergii neléčí . Sojové , kozí či ovčí mléko se nedoporučuje . Po přibližně jednom měsíci podávání speciálního mléka se provede tzv. expoziční test - opět se přejde na běžné mléko , případně maminka začne jíst opět mléčné výrobky . U těžších případů s výraznými projevy se expoziční test provádí v nemocnici za jasně stanovených pravidel . U větší části dětí se však již po nasazení běžného mléka alergické projevy neopakují , nešlo tedy o alergii . V případě , že dojde ke zhoršení , je ale nutné pokračovat v podávání speciálního mléka po dobu dalších 6 - 12 měsíců , tedy až do doby , kdy se postupně začnou podávat již upravené zakysané mléčné výrobky nebo sýry . Ty většinou již děti tolerují dobře .
Alergie na bílkovinu kravského mléka se plně projevuje hlavně v prvních dvou letech života , poté její projevy postupně mizí a děti začínají některé mléčné výrobky tolerovat . Mléko většinou dále odmítají . U mnoha z nich se ale může časem projevit i alergie na jiné potraviny , případně pylová alergie . atopický ekzém nebo astma .

Míša nebyl kojen , byl jen sondičkován přes nosánek do žaludku . Pak jsme ho krmili speciálním mlékem pro nedonošené děti a pak jsme zkusili přejít na Nutrilon . Míša hodně ublinkával , proto jsme museli přejít na Nutrilon AR - to bylo pro ublinkající děti . V zhruba 8. měsících řekl jednoho krásného dne dost ! a ze dne na den jsme najeli na lipánky . Ty ho držej do tedˇ !
Mléko stále nepije , ani kakao , šlehačku nedá do pusy.Bramborovou kaši nepozře , asi tam cítí to mléko ! Mléko mu nechybí , pije jen ovocný čaj !

pondělí 14. března 2011

CELOŽIVOTNÍ DIETA

Většinu pekáren obcházejí obloukem , stejně jako regály v potravinářských obchodech .Nadýchané , moučkovým cukrem sypané sladké pečivo je pro ně jen věc na podívání .Ani výrobky z tmavého pečiva nejsou pro ně v běžných obchodech dosažitelné .
Mluvíme o lidech trpících alergií na lepek , tedy celikálií , jejichž celoživotním údělem je přísná bezlepková dieta . Jen díky ní nemají obtíže a svou nemoc zvládají .Naštěstí nabídka v obchodech se postupně i pro ně rozšiřuje , a tak už se nemusí cítit odstrkovaní .

INFORMACE V KOSTCE :
Celiakie je autoimunitní onemocnění , které vyvolává nesnášenlivost lepku nebo také gluteinu , což je souhrnné označení pro směs bílkovin obsažených v mnoha druzích obilí . Konzumace lepku vede u postižených osob k chronickému onemocnění sliznice tenkého střeva a ta pak hůře vstřebává živiny z potravy.
Jako první se o onemocnění , které připomíná celiakii zmiňuje slavný lékař Galén již ve 3. století našeho letopočtu .
Jako objevitele choroby však známe lékaře Samuela Gee , který v roce 1888 popsal příznaky neléčené celiakie.Její příčina ale ještě dlouhou dobu zůstávala neznámá .Souvislosti mezi chronickým střevním zánětem a dietou se podařilo skloubit až v polovině minulého století .
Samotný název tohoto onemocnění je odvozen od latinského slova coeliacus , jež znamená ,, břišní ,, .

ACH TA GENETIKA !
Celiakie jako onemocnění je geneticky podmíněné . Jenže neonemocní všichni s těmito dispozicemi . Odborníci ve svých odhadech u nás docházejí k číslu
asi 50 000 nemocných , ale jen asi 10% z nich má celiakii opravdu diagnostikovanou a léčí se .Stejně tak je i prokázané , že onemocní větší procento ženské populace než mužské .
Díky dědičnosti se může celiakie vyskytovat i u více členů rodiny nemocného , a tak by při stanovení diagnózy měli příbuzní podstoupit stejně jako on vyšetření protilátek .
Přesné příčiny vzniku nemoci neznáme a také neexistuje účinný způsob jak jí předejít . Onemocnění je při současném stavu vědy nevyléčitelné , a tak hlavním a jediným způsobem prevence a léčení komplikací je přísné dodržování bezlepkové diety , při které plně vymizí veškeré její příznaky .
Stejně tak se diskutuje i o vlivu doby zavádění lepku do stravy , jeho množství a také vlivu délky kojení na rozvoj celiakie . Obecně ale z nových poznatků můžeme vyvodit , že rozvoji imunitní poruchy novorozenců můžeme předejít dostatečně dlouhou dobou kojení .

JAK JI POZNÁME
Protože příznaky onemocnění celiakií jsou velmi rozdílné a ne vždy se týkají zažívacího ústrojí , není stanovení diagnóźy jednoduché . Obvykle se první příznaky , většinou jsou to dlouhotrvající průjmy , objevují po prvním podání lepku .
Dalšími příznaky bývají zácpa , zvracení , bolesti břicha , pálení žáhy , nafouklé bříško , hubnutí , ale také únava , bolesti hlavy , kostí a kloubů . U starších dětí pak opožděný nástup puberty , vypadávání vlasů i kožní vyrážka , protože celiakie se bohužel může projevit i v pozdějším věku .

STOPROCENTNÍ JISTOTA
Diagnostiku celiakie provádí lékař obvykle ve dvou krocích . Ten první je odběr z krve a zjištění endomysiálních a transglutaminových protilátek . Při pozitivním výsledku již existuje vysoká pravděpodobnost onemocnění , ale stoprocentní jistotu získá lékař až po provedení biopsie sliznice tenkého střeva . Protože však u dětí do dvou let mohou změny na sliznici střeva způsobit i jiné vlivy , jakými mohou být například alergie na bílkovinu kravského mléka , je nutné biopsii ještě opakovat v pozdějším věku .
Oba tyto testy se musí provádět v době , kdy je lepek pravidelnou součástí stravy . Pokud dodržuje pacient bezlepkovou dietu , dojde poměrně rychle , již během několika měsíců , k zahojení sliznice tenkého střeva a důležité protilátky se vracejí do obvyklých hodnot.

 NEBEZPEČNÝ LEPEK
Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená na povrchu obilných zrn pšenice , žita , ovsa a ječmene . Kromě pečiva najdeme lepek ve všech potravinách , při jejichž výrobě se používá mouka z těchto zrn . Jeho základní vlastností je , že ve vodě bobtná a odpovídá tak za pružnost a tažnost těsta . V těle nemocného pak narušuje sliznice tenkého střeva a poškozená sliznice není schopna vstřebávat živiny z potravy .

ZÁKLADEM LÉČBY
je bezlepková strava . Její výrazné a srozumitelné značení , stejně jako důsledná kontrola nezávadnosti je pro nemocné velmi důležitá . Bezlepkové potraviny by neměly obsahovat více než 100 mg lepku na 1 kg potraviny . Při výrobě se musí dodržovat důsledná kontrola tak , aby suroviny nebyly lepkem nijak kontaminované . Existují přirozeně bezlepkové potraviny jakými jsou maso , ryby , zelenina , ovoce , mléko , brambory , kukuřice , cizrna , só´ja , rýže , pohanka , luštěniny , vejce , ořechy , amarant , ale i ty musí splňovat minimální hodnoty obsahu lepku . U nich je to maximálně 20 mg na jeden kilogram . I tak stále hrozí nebezpečí , že mohou být kontaminovány při dopravě , zpracování nebo skladování .
Od roku 2008 musí být všechny důležité alergeny včetně lepku označené na obalu výrobku . Protože je celý proces výroby , označování a kontroly velmi složitý , měli by celiatici neustále sledovat informace o výrobcích .

DŮLEŽITÉ STRÁNKY na internetu , které se určitě vyplatí :
www.wupp.cz (Výzkumný ústav potravinářský )
http://www.szpi.gov.cz/ (Státní zemědělská a potravinářská inspekce )
www.penam.cz/cs/bezlepkove-pecivo
http://www.bezlepkovadieta.cz/
http://www.celiak.cz/
http://www.klubceliakie.cz/
http://www.celiakie-potravinove-alergie.cz/

pondělí 7. března 2011

SEN JE CESTOU K SRDCI DÍTĚTE

SIGMUND FREUD řekl , že sen je královskou cestou do nevědomí . Pokud bychom to převedli na děti , můžeme říct , že : Sen je cestou k srdci dítěte .

Dětské sny jsou mnohem intenzívnější než sny dospělých . Děti do nich totiž často přenášejí události předešlého dne , jakož i zážitky , které se jim nastřádaly v ten konkrétní den . Bez odezvy nezůstávají ani vnější podněty , jako jsou televize , pouliční ruch a také napínavé knihy - právě ony se ve snech ( především úzkostných ) často projevují .
Takové sny je potřeba brát velice vážně , zejména když se dítě vzbudí zpocené a vyděšené . Může se stát , že se bude snažit skrývat svůj strach za drzé chování .Dětské sny jsou často odrazem duševní tísně dítěte . Jejich odhalení může rodičům napomoct zvládnout problém , který dítě trápí . Proto je důležité naslouchat a nechat dítě povyprávět , co se mu v noci zdálo . Povídání dítěte o snu ,často zmatené , by se nemělo zjednodušovat a odbýt větou - to nic , to byl jen sen .

SPÁNEK
Když spíme , náš krevní oběh i dýchání zůstává v činnosti .Mnoho tělesných funkcí je utlumených , ne však funkce psychické .Právě snění potvrzuje , že ve spánku přemýšlíme , i když na jiné úrovni než v bdělém stavu . Vzhledem k tomu , že si svoje sny pamatujeme , musí se vzpomínky vytvářet i ve spánku . Hranice mezi spánkem a bděním je stanovena na ten okamžik , kdy se zúží papily , oční koule se pohybují směrem nahoru , svalstvo uzavře víčka a výrazně se sníží příjem podnětů z vnějšího světa .
Statisticky bylo zjištěno , že novorozenci spí 18 - 20 hodin denně , 2-4 leté děti více než 12 hodin , 6 - 10leté děti 10 - 12 hodin , 13- 14letí už vystačí s 8 hodinami spánku . Realita však bývá jiná .Potřeba spánku je u každého člověka velice individuální . Novorozenec prospí 18-20 hodin  , ale nejdelší doba nepřerušeného spánku je zpravidla 4 hodiny . Už po 16 týdnech života dokáže většina dětí spát 8 a 1/2 hodiny bez přerušení .
Zdravé děti obvykle upadají do hlubokého spánku záhy po usnutí . Po dvou hodinách se dají probudit jen násilím , později se spánek stane lehčím , v šesté hodině se přibližuje takřka bdění , potom je spánek znovu asi tři hodiny lehký a po něm následuje náhlé probuzení . Délka spánku u dětí , které už nejsou v kojeneckém věku , je zcela individuální . Například některým 8letým dětem stačí osm hodin spánku , zatímco jiné spí 11- 12 hodin a často si pospí i po obědě . Spánek je pro každého lékem a jeho délka je různá .


SPÁNKOVÝ CYKLUS
FÁZE 1 -  Tvoří přibližně 5% spánku - dítě usíná , ,, vchází ,, do spánkového cyklu nebo se z něj probouzí , jeho oči se pohybují velmi pomalu , svalová aktivita se zpomaluje . Z této fáze se dítě může rychle probudit .

FÁZE 2 - Tvoří přibližně 50% spánku dítěte - zpomaluje se mozková aktivita , zastavuje se pohyb očí , klesá mu tělesná teplota , jeho dýchání se stává pravidelným .

FÁZE 3 a 4 ( HLUBOKÝ SPÁNEK )- Tady probíhá většina regeneračních procesů , nejsou přítomny žádné pohyby očí ani svalová aktivita , krevní tlak a tep se zpomalují . Vzbudit dítě v této fázi je velice těžké . Po probuzení není schopné okamžité reakce a i po několika minutách od probuzení je dezorientované .

FÁZE 5 ( REM SPÁNEK ) - V mozku probíhá jakési uspořádávání zážitků a aktivit , které jsme podstoupili během dne . Dýchání dítěte je zrychlené , nepravidelné a povrchní , očima rychle kmitá všemi směry , má snížené svalové napětí , jeho tep a krevní tlak se zvyšují . Probudíme-li dítě v této fázi spánku , obvykle nám popíše svoje sny . Těchto 5 fází se pravidelně opakuje , během jedné noci absolvuje dítě obvykle 4 a 5 spánkových cyklů .
Jeden spánkový cyklus trvá v průměru 90 minut , z čehož 80 minut připadá na non -REM spánek a jen 10 minut na REM spánek .


NEKLIDNÉ NOCI A JEJICH PŘÍČINY
Přirozeně , u dětí existují různé problémy se spánkem , které nejsou spojené s výchovou - trápí je mléčný zub , bolesti bříška , ucpaný nos ...
Jsou ale děti , které ze spánku křičí hrůzou , srdce jim buší o sto šest nebo se dusí . Výkřiky hrůzy většinou souvisí s úzkostným snem , který dítě rozruší . Co v takové chvíli dělat ? V každém případě musíme dítě uklidnit a utišit , aby vědělo , že nemá důvod se bát . Když se dítě uklidní , znovu usne a na strach do rána zapomene . Většina dětí z takovýchto záchvatů vyroste .
Dalším problémem , který může trápit děti a rodiče , je skřípání zubů .Příčinou může být nesprávný skus dítěte - proto by bylo dobré poradit se se zubařem  . Pokud se skřípání objeví jen párkrát a už se nevrátí , nemusejí si rodiče dělat starosti .
Jednou z nejčastějších příčin neklidných nocí je i mluvení ze spánku - většinou se jedná o nesrozumitelné drmolení . Často je provázeno iracionálními či rytmickými pohyby těla . Během nočního mluvení ze spánku není vhodné si s dítětem povídat . Spíše ho opět jen pohladˇte , případně jinak utište .
Častým jevem u dětí je , že ve spánku rytmicky pohybují hlavou nebo celým tělem . To vůbec nemusí souviset s nějakým snem , právě naopak - tyto pohyby se mohou do snu začlenit . Ve většině případů tato noční ,, gymnastika ,, pomine . Rodiče by měli kvůli opatrnosti vystlat postel dítěte měkkými polštáři a dávat pozor , aby dítě nenarazilo na tvrdé hrany .

NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉMY - NOČNÍ DĚSY
Jde o noční epizody extrémního děsu a paniky , které jsou spojené s křikem a neklidem a jsou provázeny intenzivními tělesnými příznaky . Dochází k nim obvykle během první třetiny nočního spánku . Dítě se probouzí s panickým křikem . Dost často běží ke dveřím , jakoby se snahou uniknout . Pokusy ostatních o ovlivnění situace mohou vést k ještě intenzivnějšímu strachu . Po probuzení dítě nemá většinou žádnou vzpomínku na noční děs . Tento stav je blízký somnambulismu - náměsíčnosti .

NOČNÍ MŮRY - ÚZKOSTNÉ SNY
Noční můra je sen naplněný úzkostí a strachem s velice podrobnou vzpomínkou na  obsah snu .Sen je velmi živý a jeho obvyklým tématem je ohrožení života , bezpečí . Během typické epizody se objevují vegetativní příznaky , ale většinou se neobjevuje ani křik , ani pohyby .
U dětí s noční můry obvykle vztahují na specifickou fázi emočního vývoje bez jakéhokoli narušení . Z výzkumu anglických vědců vyplinulo , že noční můry mělo 19% čtyř - až sedmiletých dětí , osmi - až desetileté trápily noční můry až v 69% . A jedenácti  - až čtrnáctileté děti je měly jen v 12% .
Lze tedy předpokládat , že děsivé sny mají svůj význam zejména v předpubertálním věku .Vyskytují se více u chlapců než u dívek .
Hodně blízko k sobě mají noční děs a náměsíčnost .

NÁMĚSÍČNOST - SOMNAMBULISMUS
Jedná se o stav porušeného vědomí , ve kterém jsou nakombinované fenomény spánku a bdělosti . Během záchvatu vztane dítě z postele , prochází se .Většinou opustí pokoj a občas může vyjít z domu . Nejčastěji se ale vrátí do své postele - budˇ samo , anebo pod jemným vedením jiné osoby . Po probuzení si obvykle na údalost nepamatuje .
Stejně jako noční děs jsou takové příhody obvyklejší v dětství , což poukazuje na úlohu vývojových faktorů .



ŘEČ TĚLA VE SPÁNKU
Známe mnoho spánkových poloh , kterým právě děti dávají přednost . Už asi tříměsíční miminko začne ve spánku zaujímat určitou pozici , kterou si potom uchovává jako ideální polohu , ve které usíná a uklidní se .
V pozdějších měsících se dítě před usnutím otáčí sem a tam , dokud nezaujme polohu , která je pro ně nejvhodnější . Některé děti spávají na kolínkách s tváří dole a zadečkem vystrčeným nahoru - v tzv.poloze sfingy . Jiné děti si s oblibou lehají do čela postele . Jak bylo zjištěno , děti mají v této poloze velmi živé sny . Živé děti zůstávají ležet v poloze , ve které usínají , po celou noc .


NĚKTERÉ OBLÍBENÉ POLOHY DĚTÍ : PLODOVÁ
Dítě se stočí jako plod v lůně a rukama a nohama si zakrývá téměř celou přední část těla - rukama si často schovává tvář . Děti , které mají v oblibě tuto polohu , mají zvýšenou potřebu bezpečí a ochrany . Potřebují silný citový vztah - zejména k matce .
Starší děti zaujímají tuto polohu už jen zřídka . Jejich nejčastější poloha je tzv.poloplodová , až 75% osob v této poloze usíná - praváci na pravé straně , leváci na levé straně . Této poloze dávají přednost zejména děti , které jsou pozitivně naladěné a nemají problémy vyrovnávat se s psychickými problémy . Na základě různých pozorování bylo zjištěno , že děti , které spávají v této poloze , téměř vůbec netrápily úzkostné sny .

POLOHA NA BŘIŠE
Děti , jež rády spávají v této poloze , bývají sebevědomé a velice důkladné . Bráníme-li dítěti zůstat v této poloze , rozčílí se a vzbudí se úplně zpocené . Děti často mívají noční můry , pokud se v noci otočí do jiné , méně obvyklé polohy .

KRÁLOVSKÁ POLOHA
Jedná se o polohu na zádech . Děti spící zejména v této poloze často ze spánku mluví . Dobrou vlastností těchto dětí je , že jim není možné nahnat strach a ze všeho si odnesou něco pozitivního .
Z výskumu vyplívá , že v průběhu noci vystřídáme dvě či tři polohy .


KDO NOSÍ SNY ?
Pluje po obloze velká lodˇ , která veze sny všem dětem ? Anebo je přináší skřítek ? Či snad přicházejí z hlavy ?
Sny se dětem i nám dospělým zdají v tzv. REM fázi .Různými pokusy se zjistilo , že pokud se lidem brání ve snění - tedy je opakovaně někdo budí v REM fázi - jsou ve zvýšené míře podráždění , úzkostliví a mají sníženou koncentraci . Když je následující noc nechali spát bez přerušení , dohnali svoje ztracené sny - místo čtyř REM fází jich měli sedm .
Děti krátce po usnutí upadají většinou do dvouhodinového tvrdého spánku , potom spánek začíná být méně klidný a dítě začíná snít . Jestliže rodiče dítě probouzejí v této fázi , dlouhodobě mu škodí , protože způsobují , že koncentrace dítěte je další den oslabená , je ve zvýšené míře podrážděné , ve škole nedává pozor a má tendenci reagovat úzkostí a pláčem . Probudí-li se děti na konci REM fáze samy , ohrožené nejsou - budˇ hned usnou , anebo povypráví rodičům svůj sen , který před chvílí prožívaly . Když dítě vzbudíme několik  minut po REM fázi , už si na svůj sen nepamatuje . Ale na zvláště působivé sny si dítě dokáže vzpomenout ještě hodinu po probuzení .




ZDÁ SE DĚVČATŮM VÍCE SNŮ NEŽ CHLAPCŮM ?
Zjistilo se , že děti sní stejně . Jediný rozdíl je v tom , že holčičky asi do 9 let věku dokázaly dříve než kluci o svých snech mluvit . Jejich líčení bylo podrobnější , chlapci reprodukovali svůj sen krátce a méně podrobně .
Naopak při nočních můrách více chlapců než dívek vědělo , co se jim ve snech přihodilo . Všeobecně kluci reagovali mnohem bázlivěji , zatímco holky se probouzely vyděšené jen zřídka . Tato skutečnost je pravděpodobně způsobena tím , že děvčata se dokážou zbavit svých flustrací ještě před usnutím , zatímco chlapci usínají velmi brzy po ulehnutí . Rozdílná je i reakce na noční můru v závislosti na pohlaví - dívky častěji utíkaly do postele k rodičům , chlapci na své rodiče volali . Sny dětí mají velkou výpovědní hodnotu . Do snů si děti promítají nejen to , co zažily v průběhu dne , ale i svůj strach a úzkost . Velice často jsou maskované do různých podob , které nesouvisí s realitou . Pro rodiče je proto důležité , aby pozorně naslouchal vyprávění dítěte o jeho snech .
Rodiče se často diví , že oni sami se v dětských snech prakticky vůbec neobjevují . Vysvětlení může spočívat v jednoduchém faktu : rodiče jsou pro děti - a nezáleží na tom , v jakém věku - velice důležíté osoby . Dokud je dítě menší , je rodič téměř neporazitelný , nepřemožitelný , nesmrtelný - někdo , kdo je silnější a lepší než Superman .Jeho slovo je zákon .Pokud se tedy vyskytne něco ( nějaká událost ) , co je v rozporu s tímto přesvědčením  , jeho podvědomí skryje tuto skutečnost ve snu do obrazu a promítne napětí mezi rodiči a dítětem do podobenství nebo bajky . Přísný otec se tak může změnit v divokého tygra , který dítě ohrožuje , či nespravedlivý trest od rodiče může být prezentován jako úplná samota a pouštˇ . Hlavním tématem snů tří - až čtyřletých dětí jsou zvířata .

VNĚJŠÍ PODNĚTY A SEN
Sny - zejména ty děsivé - bývají často spojené s hlukem . Do snu z venku pronikají ránykladiva ,rachot sekačky nebo řev motoru . Ve snu však zvuky dostávají úplně jiný význam a v mnoha případech je hluk také bezprostřední součástí noční můry .
Zavřené oči ve spánku zabezpečují , že jsou podněty zvenku zdrženy . Proto pokud matka rozsvítí , když dítě spí ,může se stát , že tento světelný podnět pronikne zavřenými  víčky , slabý vjem ovlivní sen a projeví se jako blesk či světlomet auta . Na snové události mají vnější podněty malý vliv . Jinak je to s dotykovými podněty , ty dokážou na snový děj působit víc . Běžné vnější podněty dítěti neuškodí . Rodiče nemusí být potichu jako myšky , když jejich dítě spí . Televize nebo rádio ( v přiměřené hlasitosti ) ruší spící dítě jen velice málo . Do snů tyto zvuky vstupují jen jako kulisa - pokud vůbec .

ZDAJÍ SE DĚTEM BAREVNÉ SNY ?
Čím je dítě mladší , tím jsou jeho sny barevnější . Později se barvy vytrácejí pod vlivem různorodosti snu . Barvy často vyjadřují prožívání , které také poskytuje důležité informace o psychickém stavu a zdraví dítěte .
Červená znamená nebezpečí , modrá oduševnělost ,zelená růst , žlutá intuici , fialová pokání , hnědá zemitost , černá nevědomost , bílá je barva nevinnosti , ale také prázdnoty .
Čtyř- až šestileté dítě dovede vyprávět o velmi pestrých snech  , o ,, mnohem krásnějších barvách než v televizi ,, ,  ,,jak je všechno zelené a kvete ,, ...
Děti při vyprávění o snech často používají svůj vlastní slovník , někdy pomůže nechat dítě sen nakreslit a poslouchat i komentář , který dítě ke kresbě má .
Jedno šestileté dítě tvrdilo , že jeho sny probíhají v pestrých obrazech . Jen ty zlé byly vždy šedé , což mohlo být způsobeno tím , že dítě se probudí zmatené a nevzpomíná si na ,, dekoraci ,, snu , jen na šokující zážitek .
Malé děti málokdy dělají rozdíl mezi bděním a sněním . Pro ně je oboje životní realitou . Až ve věku čtyř pěti let se naučí rozlišovat mezi skutečností a tím ,co se jim zdálo . Právě proto je důležité brát ohled na to , čeho se dítě bojí a co vypráví .